čtvrtek 25. prosince 2008Rusové, kteří získají trvalý pobyt na českém území, mají nárok na český důchod i v případě, že tu nikdy nepracovali.A tato "dohoda" doposud platí - Stanovuje to 50 let stará dohoda mezi Sovětským svazem a Československem. Ministerstvo práce a sociálních věcí se ji dlouhodobě neúspěšně snaží změnit. Rusko je jedinou zemí, se kterou Česko podobnou dohodu má.

I když v Česku neodpracovali ani den, dostanou Rusové s trvalým pobytem český důchod. A mnohdy je taková penze dokonce vyšší než průměrný český důchod, který se počítá podle aktuální výše platů a činí asi deset tisíc korun. Podle ministerstva práce je takových cizinců na našem území několik stovek( já bych chtěla ty stovky vidět -podle ČSÚ je tady 149 000 lidí z bývalého sovětského svazu).

Jediným omezením pro všechny žadatele o důchod je trvalý pobyt v Česku. A jeho zařízení se stává v ruských kruzích výhodným byznysem. To připouští i Xenie Dobuševa z občanského sdružení Ruská tradice: "Jsou takoví lidé, kteří se vyloženě zabývají tím, že vám zařídí trvalý pobyt. Když si otevřete ruské noviny, můžete tam najít inzeráty."

To potvrzují i statistiky, počet Rusů v Česku roste. Za poslední čtyři roky se jejich počet téměř zdvojnásobil, teď je jich tu kolem 22 tisíc( podle ČSÚ je tady 149 000 lidí z bývalého sov. svazu). Roste i počet žádostí o české důchody. .
Veronika Švihelová

Naše ubohá zbídačená země byla povinna vyplácet - podle "50 let staré potupné dohody" s bývalým sovětským svazem, každému rusovi, který se tady přihlásil k trvalému pobytu českou penzi a podle ČSÚ je tady trvale hlášeno cca 149 000 rusáků..
a to nyní po 20 letech - kdy jsme jim to platili už dobrovolně - tato potupná smlouva konečně - končí

Domaci.iHNed.cz 25. 12. 2008 11:44 konec dohody: Česko už Rusům důchody vyplácet nebude
Končí smlouva stará 50 let. Rusové žijící v České republice neplatící důchodové pojištění nebudou automaticky dostávat českou penzi.

Rusové, kteří trvale žijí v ČR a neplatili zde důchodové pojištění, už nebudou od příštího roku automaticky dostávat českou penzi. Zákonodárci totiž letos vypověděli téměř půl století starou dohodu s Ruskem o vzájemném sociálním zabezpečení, takže dokument přestane s koncem letošního roku platit.
Po vypovězení smlouvy nárok na českou penzi budou mít jen lidé, kterým bylo 65 let a v ČR si nejméně 15 let platili důchodové pojištění. Někteří Rusové tuto podmínku tedy nejspíš nesplní, protože do Česka přesídlili teprve před pár lety.


Kolik stovek miliard jsme rusákům dobrovolně vyplatili, jsme tak zbabělí, nebo co jsme vlastně?

Zpet na hlavni stranku